Edirne MüzesiMüzeden Kareler


Trakya Kalkınma Ajansı KÖA Mali Destek programı kapsamında destek almaya hak kazanan Edirnekâri Müzesi Projesine 11.09.2018 tarihinde Müdürlüğümüzce başlanmıştır.

7- Projenin gerçekle_ece_i yere ait en az 5 adet foto_raf.JPG
thumbnail_Dolap En No1295.jpg

         İlk kez Edirneli ustalar tarafından uygulandığı için bu adı alan Edirnekâri mimari eserlerin iç dekorasyonunda kullanılmasının yanı sıra ahşap, mukavva ve deri eşyaların yüzeylerine de uygulanan bir süsleme sanatıdır.
         15.yy ikinci yarısında Edirneli sanatkârların Türk-İslam sanatına kazandırdığı ve zamanla Osmanlı coğrafyasına yayılan Edirnekâri'nin yaklaşık 600 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır.
         Müzemizde bulunan birçok Edirnekâri ahşap eser son zamanlarda Edirne gündeminde adını sıkça duyduğumuz ve Trakya Üniversitesinin organizasyonuyla adına çalıştay düzenlenen, kendine has rengiyle dünyaya nam salmış Edirne Kırmızısına ait süsleme unsurlarında ihtiva etmektedir. Müze envanterinde bulunan yüklük dolapları, kapılar, yaylar ve sandıklar Edirnekâri sanatının en iyi örneklerindendir.
         Edirnekâri Müzesi adlı proje kapsamında yer alan ahşap eserlerin restorasyon ve konservasyonunun yapılabilmesi için Trakya Kalkınma Ajansına 2018 yılı küçük ölçekli alt yapı mali destek programı kapsamında başvurduğumuz Edirnekâri Müzesi projesi 11.09.2018 tarihi ile başlamış bulunmaktadır.
         Bu proje ile Edirnekâri yönünden elinde bir müze kurmaya yetecek kadar eser bulunan Edirne Müzesinin Edirnekârilerin bakımı, konservasyonu, güçlendirme ve sağlamlaştırılması, sergisi, Bakanlığımıza bağlı İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Müdürlüğü ile birlikte yapılacaktır.


Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 267 kez gösterilmiştir.